COOLturalna Zielona Góra

COOLturalna Zielona Góra – to cykl spotkań mających na celu otwarcie na odmienność kulturową, zaznajomienie z zasadami panującymi w innych kręgach kulturowych a także umiejętność przeciwdziałania dyskryminacji w stosunku do obywateli innych krajów, edukację międzykulturowa, nauka uważności i tolerancji w kontaktach międzyludzkich. Projekt jest dofinansowany ze środków miasta Zielona Góra.

Zapraszamy do oglądania nagrań ze spotkań w 2020 roku:

COOLturalna Zielona Góra cz. 11 – Królestwo Niderlandów

Zobacz nagranie z tego spotkania na Facebook >>

Cześć, z tej strony Iwona i Cezar! Przeprowadziliśmy się do Holandii 6 lat temu. Mieszkamy w mieście Breda. Wcześniej mieszkaliśmy w Willemstad.
Opowiemy Wam o naszej przeprowadzce do Holandii i o tym kim jesteśmy.
Opowiemy o różnicach, które zauważyliśmy w pierwszym okresie po przeprowadzce i to co umocniło naszą decyzję.
Będzie troszkę o historii: królowa, tulipany, kolonie holenderskie, malarze i muzea; o sporcie kitesurfing, bieganiu, rowerkach, karnawałach i koncertach, imprezach na wodzie, bo są one bardzo popularne.
Pokażemy Wam wiatraki i miasta portowe, troszkę pogadamy o polityce prorodzinnej i atrakcjach dla dzieciaków i rodziców.
Nie pominiemy też Muzeum sexu i figur woskowych w Amsterdamie. 😉
Wspomnimy również o kilku ciekawych miastach: Gouda, Den bosch, Edam, Rotterdam, Maastricht, Valkenburg…
Opowiemy o otwartości Holendrów na inne kultury o różnorodności religii.
No i oczywiście o potrawach oraz specjałach holenderskich… 😉

COOLturalna Zielona Góra cz. 10 – Czechy

Zobacz nagranie z tego spotkania na Facebook >>

Tym razem COOLturalna Zielona Góra wędruje do Czech!
Naszą prelegentką będzie rodziny Czeczkovych.
Co my wiemy o Czechach? Są naszymi sąsiadami. Często odwiedzamy, podróżujemy, próbujemy regionalnych potraw, ale czy naprawdę znamy czeską kulturę?
O tradycjach, kuchni, kulturze, ciekawostkach, o swoim regionie (Zaolzia), o swoim kraju we wtorek 15 września opowidzą nam Andrzej i Edyta Czeczko.
Edyta jest Czeszką narodowości polskiej, prowadzi z rodziną otwarty dom, mieszka w Polsce ponad 20 lat, ma dwoje dzieci, kota, psa i chomika 🙂 prowadzą z mężem Fundację Spełnienie, działa w Szprotawie, pomagają wszystkim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

COOLturalna Zielona Góra cz. 9 – Portugalia

Zobacz nagranie z tego spotkania na Facebook >>

Tym razem będzie gorrrrrąco!!!
COOLturalna Zielona Góra zaprasza do Portugalii!
Naszą prelegentką będzie Kateryna Atamanova.
Kasia skończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Zielonogórskim i wyjechała do Portugalii za miłością do pięknych krajobrazów, oceanu, obłędnego jedzenia, świetnego wina i przede wszystkim pewnego Portugalczyka. ❤ ❤ ❤
Pracuje tam jako modelka i przewodnik turystyczny po Porto. Opowie wam, czym żyje portugalska rodzina, co koniecznie trzeba zobaczyć, spróbować, zrobić, żeby w pełni poznać ten niesamowity kraj.

COOLturalna Zielona Góra cz. 8 – Gruzja

Zobacz nagranie z tego spotkania na Facebook >>

Halo! To znowu MY – Fundacja LYADA, startujemy z kolejną edycja projektu COOLturalna Zielona Góra.
Tym razem spotkamy się z kulturą ~ Gruzji ~
❤ ❤ ❤
Naszą prelegentką będzie Maria Madej, która spędziła kilka lat w Gruzji i dosłownie „dotknęła” tej kultury. Poznacie intrygujące historie, stroje narodowe, porozmawiamy o zakazach, kuchni, rytuałach itp.

Archiwum spotkań 2019: